Steiner Lajos

A Helyismeret wikiből
Steiner Lajos.jpg

STEINER Lajos, 1937-től Szívós Lajos (Tapolca, 1898.–New York?) sebész orvos.

Élete

Alsóbb iskoláit szülőhelyén, középiskoláit Szombathelyen végezte el 1916-ban. A következő évben előbb az olasz fronton harcolt, majd Varasdon elvégzi a tiszti iskolát. Ezután ismét az olasz frontra került, ahol az összeomlásig harcolt. 1918 őszén hadapródőrmesterként szerelt le. Egyetemi tanulmányait Budapesten és Bécsben folytatta. Orvosi diplomáját 1922-ben szerezte meg. Az egyetem elvégzése után Bécsben az 1. sz. Br. Eiselsberg sebészeti klinikán, majd utána Prof. Ranci sebészeti osztályán működik. Innen 1925 januárjában Pécsre került Vertán Emil egyetemi magántanár, sebész főorvos mellé. Később Heim Pál tanár híres gyermekklinikájának sebészeti osztályán is működik. 1926-ban szülővárosába, Tapolcára jön dolgozni. Itt 1926. augusztus 1-jével megszervezte a sebészetet, amelyet fokozatosan külön osztállyá fejlesztett. Osztályvezető főorvosként nagy hasznát vette széleskörű elméleti és gyakorlati szakmai ismereteinek. Eredményei alapján osztálya valóságos továbbképző központtá vált. Sebészeti osztályának és az általa vezetett Röntgen laboratórium nagy anyagának kihasználása céljából megszervezte a kórházban kéthetenként tartott orvos-gyűléseket, amelyeknek nemcsak a tapolcai és járási, hanem a keszthelyi, sümegi, balatonfüredi és más környékbeli orvosok is részt vettek. Sok önálló orvosi munkája jelent meg. Tagja volt a magyar sebészorvosok és a német sebészek társaságának. valamint az Országos Orvosszövetségnek. Munkálkodása révén a Stefánia Szövetség tapolcai fiókjának keretében új konyhát állítottak fel, ahol naponta 65 rászorult gyermeket és csecsemőt láttak el tápszerekkel. 1939. év februárjában lemondott kórházi állásáról majd kivándorolt az Egyesült Államokba és New Yorkban folytatta praxisát. Egyesek szerint magánrendelőt nyitott. Későbbi sorsáról nincs adatunk.

Művei

Appendicítis és trauma.; Posttraumatikus csigolyamegbetegedés, úgynevezett Kümmel-féle betegség. = A Magyar Sebésztársaság 15. nagygyűlés jegyzőkönyve. Budapest, 1929.

  • A sebkezelésről és a desincifiensek biochemiai hatásáról, különös tekintettel a Vertán-féle porított bórsavas eljárásra. = A Magyar Sebésztársaság 16.nagygyűlés jegyzőkönyve. Budapest, 1930.

Irodalom

  • Békássy ~ A Tapolczai Stefánia Fiókszövetség közgyűlése. = Tapolcai Lapok, 1933. ápr. 15.