Frech Miklós

A Helyismeret wikiből

FRECH Miklós, Füzes-Frech Miklós, (írói neve: Füzes) (Battonya, 1931. nov. 17.– Keszthely, 1997. márc. 25.) archeobotanikus.

Élete

1955-ben a szegedi tudományegyetemen biológia–kémia szakos tanári oklevelet szerzett. 1977-ben, a fenékpusztai növényleletekről írt disszertációját a Keszthelyi Agrártudományi Egyetemen védte meg. Egyetemistaként, külső munkatársként részt vett a szegedi botanikai intézet munkájában, szoros kapcsolatot tartott a Móra Ferenc Múzeummal is. 1955–1958-ban a kiskunmajsai gimnáziumban tanított, 1959-től a Keszthelyi Balatoni Múzeum munkatársa, 1983 és 1991 között a Helikon Könyvtár vezetője, a kastélypark rekonstrukciójának irányítója. 1971-ben, Tihanyban Mezőgazdaságunk története címmel nagyszabású kiállítást rendezett. Részt vett a fenékpusztai ásatásokon, majd bekapcsolódott a Keszthely, Sümeg és Devecser környéki, jutasi és ösküi népvándorlás kori régészeti feltárásokba. Közreműködött a Magyarország Régészeti Topográfiája 1. A keszthelyi és a tapolcai járás c. kötet anyagának munkáiban. Lefektette a hazai régészeti növénytan alapjait, kutatta a növénytani anyag konzerválódásának okait. Tanulmányainak többsége a keszthelyi, a tapolcai és a veszprémi múzeumok évkönyveiben jelente meg.

Művei

  • A növénytermesztés kezdete hazánkban, különös tekintettel a fenékpusztai növényleletekre. (Disszertáció.) Keszthely, 1977.

Irodalom

  • GYULAI Ferenc: In memoriam ~. = Botanikai Közlemények, 2001.