„Molnár Mária” változatai közötti eltérés
Új oldal, tartalma: „thumb MOLNÁR Mária (Várpalota, 1886. szept. 11.–Pápuaföld, 1943. márc. 17.) misszionárius. =Élete= Elemi iskoláit Várpalotán v...” |
aNincs szerkesztési összefoglaló |
||
| 1. sor: | 1. sor: | ||
[[Image: | [[Image:Molnar_Maria.jpg|200px|thumb]] | ||
MOLNÁR Mária (Várpalota, 1886. | MOLNÁR Mária (Várpalota, 1886. szeptember 11. – Pápuaföld, 1943. március 17.) misszionárius. | ||
=Élete= | =Élete= | ||
Elemi iskoláit Várpalotán végezte, majd a család Budapestre költözött. Itt ismerkedett meg a Bethániai Egylettel, jelentkezett diakonisszának. Polgári iskolát végzett, anatómiát tanult, kisebb műtéteknél segédkezett. Műtősnővérként kórházakban (1915–1916-ban hadikórházban) vállalt állást. 1923–1924-ben gyülekezeti diakonissza Győrben, majd két évig Németországban dolgozott. 1927-ben Ravasz László püspök avatta misszionáriussá, ezután indult az Új-Guineához tartozó Mánusz szigetre. Útjáról, munkájáról, a pápuák között szerzett tapasztalatairól 15 éven át levelekben számolt be a Hajnal c. külmissziós folyóirat olvasóinak. Hazatért és 1935–1936-ban előadói körutat tett Erdélyben és Felvidéken, majd visszatért Új-Guineába. 1943. március 17-én a japánok, misszionárius társaival együtt kivégezték. Mánusz szigetén két fekete márványtáblán őrzik nevét és emlékét. Várpalotán a | Elemi iskoláit Várpalotán végezte, majd a család Budapestre költözött. Itt ismerkedett meg a Bethániai Egylettel, jelentkezett diakonisszának. Polgári iskolát végzett, anatómiát tanult, kisebb műtéteknél segédkezett. Műtősnővérként kórházakban (1915–1916-ban hadikórházban) vállalt állást. 1923–1924-ben gyülekezeti diakonissza Győrben, majd két évig Németországban dolgozott. 1927-ben Ravasz László püspök avatta misszionáriussá, ezután indult az Új-Guineához tartozó Mánusz szigetre. Útjáról, munkájáról, a pápuák között szerzett tapasztalatairól 15 éven át levelekben számolt be a Hajnal c. külmissziós folyóirat olvasóinak. Hazatért és 1935–1936-ban előadói körutat tett Erdélyben és Felvidéken, majd visszatért Új-Guineába. 1943. március 17-én a japánok, misszionárius társaival együtt kivégezték. Mánusz szigetén két fekete márványtáblán őrzik nevét és emlékét. Várpalotán a református templomban van emléktáblája. | ||
==Művei== | ==Művei== | ||
*Hogyan lettem misszionárius? Debrecen, 1935. | *Hogyan lettem misszionárius? Debrecen, 1935. | ||
*Hét év a kannibálok földjén..(Közli: IVÁNYOS Lajos.) | *Hét év a kannibálok földjén..(Közli: IVÁNYOS Lajos.) Budapest, 1935. | ||
*Mindhalálig. | *Mindhalálig. Molnár Mária 1936-tól írott leveleiből. (Összeáll.: DRASKÓCZY László.) Budapest, 1948. | ||
==Irodalom== | ==Irodalom== | ||
*IVÁNYOS Lajos: | *IVÁNYOS Lajos: Molnár Mária Mánuszon. Budapest, 1933. | ||
*DRASKÓCZY László: Mánuszon újra szól az Ige. | *DRASKÓCZY László: Mánuszon újra szól az Ige. Budapest, 1949. | ||
*BALÁZS Dénes: Pápua Új-Guinea. | *BALÁZS Dénes: Pápua Új-Guinea. Budapest, 1976. | ||
*BELICZAY Angéla: “Engem várnak a szigetek“. Tizenöt év a pápuák között. | *BELICZAY Angéla: “Engem várnak a szigetek“. Tizenöt év a pápuák között. Molnár Mária élete a vértanúhalála. Budapest, 1987. | ||
*Molnár Mária. = Nők Lapja, 1998. 12. sz. | *Molnár Mária. = Nők Lapja, 1998. 12. sz. | ||
[[Category: | [[Category:Veszprém_Megyei_Életrajzi_Lexikon]] | ||
A lap jelenlegi, 2016. június 23., 16:22-kori változata

MOLNÁR Mária (Várpalota, 1886. szeptember 11. – Pápuaföld, 1943. március 17.) misszionárius.
Élete
Elemi iskoláit Várpalotán végezte, majd a család Budapestre költözött. Itt ismerkedett meg a Bethániai Egylettel, jelentkezett diakonisszának. Polgári iskolát végzett, anatómiát tanult, kisebb műtéteknél segédkezett. Műtősnővérként kórházakban (1915–1916-ban hadikórházban) vállalt állást. 1923–1924-ben gyülekezeti diakonissza Győrben, majd két évig Németországban dolgozott. 1927-ben Ravasz László püspök avatta misszionáriussá, ezután indult az Új-Guineához tartozó Mánusz szigetre. Útjáról, munkájáról, a pápuák között szerzett tapasztalatairól 15 éven át levelekben számolt be a Hajnal c. külmissziós folyóirat olvasóinak. Hazatért és 1935–1936-ban előadói körutat tett Erdélyben és Felvidéken, majd visszatért Új-Guineába. 1943. március 17-én a japánok, misszionárius társaival együtt kivégezték. Mánusz szigetén két fekete márványtáblán őrzik nevét és emlékét. Várpalotán a református templomban van emléktáblája.
Művei
- Hogyan lettem misszionárius? Debrecen, 1935.
- Hét év a kannibálok földjén..(Közli: IVÁNYOS Lajos.) Budapest, 1935.
- Mindhalálig. Molnár Mária 1936-tól írott leveleiből. (Összeáll.: DRASKÓCZY László.) Budapest, 1948.
Irodalom
- IVÁNYOS Lajos: Molnár Mária Mánuszon. Budapest, 1933.
- DRASKÓCZY László: Mánuszon újra szól az Ige. Budapest, 1949.
- BALÁZS Dénes: Pápua Új-Guinea. Budapest, 1976.
- BELICZAY Angéla: “Engem várnak a szigetek“. Tizenöt év a pápuák között. Molnár Mária élete a vértanúhalála. Budapest, 1987.
- Molnár Mária. = Nők Lapja, 1998. 12. sz.